flu-allergy-18434432Alergia je “ochorenie”, ktoré človek môže mať od narodenia, ale môže ho dostať aj v 40-tke. V tomto období sa už naplno prejavili príznaky rôznych druhov alergií u ľudí, a keďže alergia sa väčšinou prejavuje upchatým nosom, tak si povieme o tom, ako sa v tomto období starať o Váš nos.

V prvom rade je dôležité pokúsiť sa vyhýbať alergénom, ktoré u Vás vyvolávajú alergickú reakciu a to hlavne tak, že zabránime priamemu styku pokožky s alergénom. Vonku je takmer nemožné vyhnúť sa styku s alergénmi, ale vo vnútri je možné využívať napríklad čističku ovzdušia, či protiroztočové obliečky.

Hygienu nosa vieme udržiavať viacerými spôsobmi, pričom závisí hlavne od toho aké silné príznaky alergie človek pociťuje. Pri ľahších formách alergie pomáhajú spreje s morskou vodou, elektronické inhalátory, či špeciálne kanvičky na vyplachovanie nosa. Posledné dve spomínané možnosti sú ale ťažko prenosné a preto je jednoduchšie použitie nosových sprejov s morskou vodou, ktoré pracujú na princípe udržiavania vlhkosti v nosovej sliznici, čím podporujú aj čistiacu schopnosť nosa. Pri silnejších formách alergií je v každom prípade potrebné navštíviť alergológa, ktorý predpíše účinnejší sprej do nosa, prípadne tabletky.

Spomínané metódy starostlivosti o nos je možné využiť aj pri bežnom nachladnutí, keďže morská voda v nose pôsobí ako čistič a odstraňuje hlien a baktérie. Sliznica sa tým pádom regeneruje a obnovuje si svoju vlastnú obranyschopnosť. Spreje s morskou vodou sa vyrábajú vo viacerých variantoch, ktoré delíme podľa obsahu morskej soli v spreji. Veľkou výhodou týchto sprejov je fakt, že nie sú návykové a je možné ich používať aj dlhodobo.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>