People Exercising at a GymnasiumVeľa ľudí nemusí ani len tušiť, že sa dopúšťa viacerých chýb pri cvičení. Pokiaľ cvičíte sami a nemáte osobného trénera, ktorý Vás sprevádza Vašim tréningom, zbystrite pozornosť. Podľa odborne štúdie, ktorú vypracovali v USA s pomocou viac ako 3000 fitness trénerov sa zistilo, že za najčastejšie chyby pri cvičení môžeme považovať nasledovné:

1. Nedostatočný strečing – V tomto prípade sa nejedná o strečing pred tréningom, pretože ten sa pokladá za samozrejmosť, ale ide o strečing po cvičení. Práve po cvičení sú svaly poriadne zahriate a lepšie reagujú na naťahovanie. Tým pídom sú aj menej náchylné na rôzne zranenia. Odporúčaná dĺžka strečingu je 5-10 minút.

2. Nedostatočná príprava pred kardio cvikmi – Veľa ľudí ide na bežiaci pás alebo sa posadí na bicykel a začne behať alebo bicyklovať na veľkej obtiažnosti, ktorú potom udržiava. Omnoho lepším riešením je začať na nižšej obtiažnosti a postupne pridávať, aby sa do svalov stihlo dostať dostatočné množstvo kyslíka pre ich zdravé fungovanie a dosiahnuť tak efektívnejšie cvičenie.

3. Nedostatočné znižovanie námahy – Ako sme spomínali v predošlom bode, že je potrebné začínať zľahka, tak je rovnako dobré aj postupne ukončovať záťaž postupným znižovaním rýchlosti. Ak by sme v plnej záťaži ukončili cvičenie môže dôjsť napríklad k strate rovnováhy, čo je spôsobený tým, že veľa krvi je sústrednej práve v spodných partiách tela.

4. Zle zvolená záťaž – Ľudia pri cvičení často preceňujú svoje sily a cvičia s vyššími váhami, ako sú ich svaly schopné utiahnuť. Tým pádom môže dôjsť napríklad k natrhnutiu svalu a podobne. Práve preto je pri cvičení potrebné poznať svoje hranice a zvyšovať záťaž postupne.

5. Trhavé pohyby pri cvičení – Ak cvičíme s vyššou záťažou, tak sa prirodzene snažíme dokončiť opakovanie za každú cenu, čo vedie ku zlej technike a môže dôjsť aj k zraneniam chrbta. Pri cvičení je dôležité, aby naše pohyby boli pomalšie a plynulejšie, čím zabezpečíme aj správnu techniku cvičenia.

6. Zlá intenzita cvičenia – Táto chyba je spôsobená nadmernou záťažou pri cvičení, pričom sa jedná o vysoké váhy a vysokú rýchlosť tréningu. Tento jav potom môže spôsobiť stratu chuti o cvičenie. Najvhodnejším riešením je pri dlhodobom zaťažení udržiavať strednú intenzitu cvičenia.

7. Nedostatočný prísun tekutín – Optimálny prísun tekutín je stanovený v rozmedzí približne 2-3 litre za deň. V prípade športovej aktivity sa odporúča cca 2 hodiny pred tréningom zavodnenie organizmu, čo môže predstavovať cca liter tekutín. Počas tréningu a po tréningu je dôležité dodržiavať pravidelný prísun tekutín, ktorý predstavuje približne liter tekutín za 2 hodiny. Počas cvičenia je najvhodnejšie piť čistú vodu, a v prípade dlhodobejšieho zaťaženia (viac ako 1 hod.) je dobré dať si napríklad iontový nápoj.

8. Vysoká konzumácia počas cvičenia – Počas cvičenia sa neodporúča konzumovať vysoko-energetické tyčinky, keďže môžu spôsobiť prísun väčšieho množstva kalórií, ako sme počas tréningu schopní spáliť. Rovnako najšťastnejším riešením nemusia byť ani rôzne špecializované športové nápoje (za predpokladu bežnej dĺžky tréningu: 1 – 1,45 hod.).

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>