Fruit_by_t_sergiuČo vlastne zdravá výživa znamená

Na svete málo ľudí vie čo znamená zdravá výživa. Dnes je svet presýtený rýchlymi bufetmi, kde sa predávajú nezdravé jedlá rýchlou prípravou, lebo ľudia sú uponáhľaní na nič nemajú čas a tým podceňujú svoje zdravie. Až vtedy si uvedomia keď sa objavia prvé zdravotné problémy , pálenie záhy, cukrovka vysoký krvný tlak, obezita a iné choroby ktoré sa postupne ozývajú.

Vyššie percento populácie na svete patrí medzi obéznych ľudí. Obezita je závažná choroba, ktorá je porovnateľná s ischemickou chorobou srdca . Je to šialené. Málo ľudí si uvedomuje že obezita pre organizmus je drastická záťaž. Obezita vzniká nie len nevhodným jedlom, málo pohybu , nedodávame telu potrebné živiny , ktoré náš organizmus potrebuje. Veľa ľudí zanedbáva vyprázdňovanie, ktoré je veľmi dôležité. Toxíny ostávajú v našich črevách a problém je na svete. Je veľmi ťažké meniť návyky ale každý si musí uvedomiť, že zdravie máme len jedno a nedá sa kúpiť nové ako topánky po celý život sa musíme starať aby sme boli zdravý.

V našom jedálničku by nemali chýbať vitamíny ,bielkoviny ,minerálne látky a hlavne dodržiavať pitný režim , lebo voda je základ v našom organizme. Dostatok tekutín zabezpečuje správnu látkovú výmenu chod fyzických a psychických činností v organizme.

Piť pravidelne , piť skôr ako sa dostaví pocit smädu , piť v menších dávkach . Denná spotreba je individuálna , závisí to od hmotnosti , veku a vykonávaná aktivita . Pri nedostatku vody je naše telo unavené , bolí nás hlava ,bolesť končatín ,malátnosť a podobne.

Bielkoviny

Čo sú bielkoviny? Sú to makromolekulové látky zložené z aminokyselín .V bielkovinách sa nachádza 20 rôznych druhov aminokyselín . Bielkoviny sú v potrave človeka nenahraditeľné , kým tuky a cukry nemusí organizmus človeka na čas prijímať.

Bielkoviny v bežnom živote predstavujú základný materiál ľudského tela .Tvoria asi 18% ľudského tela .Svalstvo, kosti, koža, nechty vlasy sú bielkoviny. Bielkoviny sú potrebné na tvorbu enzýmov, hormónov , protilátok a krvi. Ľudské telo sa počas života neustále obnovuje.

Vitamíny

Čo sú vitamíny ? sú to esenciálne látky , sú dôležité pre správnu funkciu organizmu. Sú nevyhnutné pre udržiavanie mnohých telesných funkcií a výstavbu nových tkanív. Majú nezastupiteľnú funkciu v prevencii niektorých ochorení, spomaľujú degeneratývne prejavy starnutia a sú schopné posilňovať a obnovovať imunitné reakcie organizmu. Sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité.