Ak chceme hovoriť o zdravej výžive, musíme začať pitným režimom. Prečo nás stále odborníci nútia piť a nie len nás, ale aj maličké deti? Veď tí skôr narodený si určite nepamätajú toľké zdôrazňovanie dôležitosti vody a pitného režimu vo svojich mladých časoch, však?
Ale za ich života nejazdilo toľko áut a nelietalo toľko lietadiel, veľkú časť stravy si doma dopestovali sami a o kyslých dažďoch čítali len v knihách Julese Verna. Domáca chémia takmer neexistovala a takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Prosto ich život bol dosť odlišný a menej si zaťažovali telo chémiou a toxínmi.
Voda ja hlavným „očisťovadlom“ a preto jej nikdy nie je dosť.
Ale aby sme pochopili dôležitosť tohto problému, musíme si zopakovať pár základných údajov.
Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolizmus a je hlavným nosičom, živín, minerálov, vitamínov, stopových prvkov a ďalších elementov. Takmer každá chemická reakcia v našom organizme sa deje vo vodnom prostredí. Voda transportuje živiny ku všetkým orgánom, udržiava správnu funkčnú a reprodukčnú schopnosť našich buniek, je potrebná na plnenie všetkých úloh našej krvi a lymfy, reguluje našu telesnú teplotu. Zároveň je hlavným transportným pásom, ktorý expeduje toxíny a škodlivina von z tela. Preto keď sa bavíme o vode, hovoríme o jednej z najdôležitejších častí nášho organizmu.
Je dôležité si odpovedať na 3 základné otázky: čo piť, koľko piť a kedy piť.
Čo piť ?
Náš organizmus je z dvoch tretín tvorený vodou ( podotýkam vodou, nie pivom, kávou, čajom, alebo sladenou minerálkou, to len na spresnenie ), napríklad mozog – 80%,vlasy -10% a pritom sú suché. Voda je súčasťou každej bunky. Preto najlepšia tekutina, ktorú môžeme piť je čistá voda.
Dostatočný príjem vody má pre naše telo tieto pozitívne účinky:
- zvyšuje metabolizmus tukov
- prirodzeným spôsobom obmedzuje chuť k jedlu
- podporuje detoxikáciu organizmu – pečeň, obličky
- zabraňuje zadržiavaniu vody v tele a následným opuchom
- pôsobí preventívne proti zápche
Naopak nedostatočný príjem vody spôsobuje:
- ukladanie tukov a toxických látok
- ochabovanie svalstva, suchú a vráskavú pleť
- poruchy trávenia
- bolesti v oblasti obličiek – „ boľavé kríže“
- podráždenosť, únavu a bolesti hlavy
- zlú hustotu krvi
Viem, že troška zjednodušujeme a samotným pitím čisté vody, bez zmeny životného štýlu, nebudeme okamžite zdraví a krásny. Ale, a to teraz nepreháňam, môžeme sa k tomu výrazne priblížiť. Veď ktorá žena by nechcela hebkú tváričku, alebo pevnú a formovanú postavu bez celulitídy. Verte, že bez vody to nedokážete.
Koľko piť?
Na tuto tému sa vedie veľa polemík, ale v podstate môžeme povedať, že primerane zdravý človek by mal radšej piť viacej ako menej.
Preto vám na zjednodušenie dáme malý vzorec správneho pitia: – 0,4 litra vody na 10kg váhy .
Príklad – 65 kilogramový človek by mal vypiť 2,6 litra vody denne.
Ruku na srdce, koľko z vás je na správnom množstve? Ja typujem tak 10%, maximálne 20% čitateľov. Možno veľa z vás nesúhlasí s tým množstvom, vidí sa im to zbytočne veľa.
Pre vás mám jednu odpoveď, vyskúšajte si to a budete vidieť ako vám vaše telo bude vďačné.
Kedy piť ?
Rovnako ako množstvo prijatých tekutín, je dôležité aj to kedy pijeme. Piť by sme mali pravidelne, nečakať na pocit smädu. Ak pociťujete smäd, vášmu telu chýba približne 0,75 l tekutín. Veľmi dôležité je, 2/3 potrebných tekutín vypiť doobeda, nakoľko telo medzi 4- 12 hodinou najlepšie vylučuje toxíny a obličky najideálnejšie fungujú.
Piť treba pred jedlom a nie po ňom, nakoľko pitie pred jedlom podporuje vytváranie tráviacich enzýmov, ktoré urýchľujú trávenie. Naopak pitie po jedle a počas jedla, tieto enzýmy riedi a dochádza k zhoršeniu tráviaceho procesu.